Logo
01 Feb 2023    १८ माघ २०७९, बुधबार

ताजा खबर

विश्व कायस्थ कन्फ्रेन्सको दोस्रो स्थापना दिवस:वृद्धाश्रमलाई विभिन्न सहयोग कामना सेवा विकास बैंकका सिईओ बस्नेतसहित ४ जना पक्राउ भारतबाट बढेर आयो इन्धनको भाउ माओवादी केन्द्रको स्थायी कमिटि बैठक स्थगित खेर जाँदै ४० लाख ‘डोज’ खोप सन्दीप लामिछानेमाथि लगाइएको निलम्बन फुकुवा

राष्ट्रपतिमा विद्या देवी र उपराष्ट्रपतिमा नन्द बहादुर पुननै दोहोरिने

admin

नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्रले राष्ट्रपतिमा विद्यादेवी भण्डारी र उपराष्ट्रपति नन्दबहादुर पुनलाई दोहोर्याउने सहमति गरेका छन् । राष्ट्रपति, प्रधानमन्त्री एमालेबाट र उपराष्ट्रपति र सभामुख माओवादी केन्दबाट बन्ने यसअघि नै सहमति भइसकेको छ । एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले राष्ट्रपतिमा भण्डारीकै नाम प्रस्ताव गरेपछि माओवादीले पनि पुनलाई नै दोहोर्याउने बताएको छ ।

संघीय संसद्को मत परिणाम बुझाएसँगै निर्वाचन आयोगले राष्ट्रपति र उपराष्ट्रपति निर्वाचनको तयारी थालेको छ  । संघीय संसद् गठन भएको एक महिनाभित्र राष्ट्रपति र उपराष्ट्रपतिको चुनाव गराउनुपर्ने संवैधानिक व्यवस्था छ । दुवै निर्वाचन गराउने जिम्मेवारी कानुनले आयोगलाई दिएको छ । फागुन २५ गते राष्ट्रपति र चैत ५ गते उपराष्ट्रपतिको चुनाव गराउने आयोगले प्रस्ताव गरेको छ । राष्ट्रपति र उपराष्ट्रपति निर्वाचन संघीय संसद् तथा प्रदेशसभा सदस्य मतदाता रहेको निर्वाचन मण्डलबाट हुनेछ । कानुनले संघीय संसद्का सदस्यको मतभार ७९ र प्रदेशसभा सदस्यको मतभार ४८ तोकेको छ ।

राष्ट्रपति वा उपराष्ट्रपतिमा निर्वाचित हुन कुल मतदाताको बहुमत ल्याउनुपर्छ  । माओवादी केन्द्रका नेता बर्षमान पुन अनन्तले राष्ट्रपतिमा भण्डारी र उपराष्ट्रपतिमा पुनलाई निरन्तरता दिने विषयमा सहमति भइसकेको बताए । ‘राष्ट्रपतिमा विद्या भण्डारी र उपराष्ट्रपतिा पुनलाई नै निरन्तरता दिने विषयमा कसैको विमति छैन’ नेपालपाटीसँग उनले भने, ‘प्रक्रियाअनुसार चुनाव त होला तर निर्विरोध हुनेछन् । ’

भण्डारीको दुईवर्षे कार्यकाल विवाद रहित ढंगले बितेको छ । एमाले सचिव प्रदीप ज्ञवालीले पनि राष्ट्रपति र उपराष्ट्रपतिले निरन्तरता पाउनेगरि छलफल भएको जानकारी दिए । उनले भने, ‘राष्ट्रपति र उपराष्ट्रपति दोहोरिने सम्भावना देखिन्छ । ’

निर्वाचन आयोगका अनुसार राष्ट्रपति चयनका लागि राष्ट्रियसभा र प्रतिनिधिसभाका ३३४ जना सदस्य र प्रदेशसभाका ५५० सदस्य गरी कूल ८८४ जना मतदाता रहने निर्वाचक मण्डल गठन हुनेछ । तत्काल कायम रहेको कूल मतको बहुमत प्राप्त गर्ने व्यक्ति राष्ट्रपति निर्वाचित हुने व्यवस्था छ । संविधान बमोजिम राष्ट्रपति र उपराष्ट्रपतिको निर्वाचनगर्दा फरक फरक लिङग वा समुदायको प्रतिनिधित्वहुने गरी गरिनुपर्ने संवैधानिक व्यवस्थाका कारण ती निर्वाचन फरक फरक मितिका लागि सिफारिस गरिएको आयोगको भनाइ छ ।


लोकप्रिय समाचार
ताजा समाचार
धेरै पढिएको