Logo
19 May 2024    ६ जेष्ठ २०८१, आईतवार

ताजा खबर

‘मिस एण्ड मिसेस ब्युटीफुल नेपाल २०२४’ को पहिलो अडिसन सम्पन्न, दोश्रो जेष्ठ १८ मा मंगलोदय श्रृजनशिल समाजद्वारा आरुघाटको निलकण्ठ आधारभूत विद्यालयलाई शैक्षिक सामाग्री प्रदान युवराज घिमिरेको हत्या आरोपमा सात जना लागुऔषध दुर्व्यसनी पक्राउ प्रतिनिधिसभाको बैठक २ बजेलाई सर्‍यो ललितपुर आगलागी : सञ्जय गरी पनि रहेनन्, एकै परिवारका चारै सदस्यको मृत्यु किर्गीस्तानमा रहेका नेपालीलाई घरबाहिर ननिस्कन आग्रह

नयाँ अनुहार मन्त्रीमा छन् अब के हुन्छ ?

Reporter

-डा.डिआर उपाध्याय,

अब नेपालको राजनीति सहि ढंगले चल्नु पर्छ । हिजो जसरी चल्यो त्यसरी हुदैन । मुलुक परिबर्तनशिल छ । परिवर्तन संगै जनताका आकाँक्षा पनि बढेका हुन्छन । अब सबै भन्दा पहिला राजनीतिक दल र तिनका नेताहरु सुर्धन आबश्यक देखियो । नेताहरुमा सुधार आयो भने पक्कै देश बन्छ । आज देशमा नेताहरु प्रति कार्यकर्ताको विश्वास छैन। कारण के हो भने नेताहरुले मुलुक प्रति खासै राम्रो काम गरेर देखाउन सकेनन् । नेताहरुले जनताको मन जित्न सक्नु पर्छ । त्यसो भयो भने मात्र मुलुकको भबिश्य बन्छ । आज देशमा विश्वासको संकट छ । सबै राजनीतिक दलका कार्यकर्ताहरु त्यति सन्तुष्टि छैनन् । नेताहरुले आफना आसेपासे मात्र हेरे कार्यकर्ता हेरेनन् । यो कुरा त सत्य हो नी ।

राजनीतिका कारण हरेक कुरा बिग्रदै गएको छ । राजनीति सही बाटोमा जानु पर्छ भन्ने हाम्रो कुरा हो । राजनीतिक बाटो सहि भयो भने मात्र सबै कुरा सहि बाटोमा आउँछ । यो बिषयमा लामो समय देखि बहस चलिरहेकै छ । तर अझै सम्म सार्थक परिणाम आउन सकेको छैन । राजनीतिमा एउटा स्थिरता, अडान र सिद्धान्त हुनुपर्छ। अहिलेको राजनीतिमा खासै सम्भावना केही देखिदैन । नयाँ पुस्ता उदाए, सरकारमा पनि गए तर परिणाम कस्तो दिने हुन त्यो त हेर्न बाँकी छ नी । अहिले नै खुसी हुने बेला होइन । खुसी त परिणाम पछि हुने हो । नयाँ पुस्ताले इमानको राजनीति गरे भने भबिश्य राम्रो हुने देखिन्छ । तर अहिले नै यसै भन्न सकिन्न । खास गरी रबि लामिछाने र राजेन्द्र लिङ्देनको अग्निपरिक्षा हो यो । दुबै उपप्रधानमन्त्री छन । हिजो बोलेका कुरा कार्यान्वयन हुन्छन की हुदैनन् जनताले पर्खेर बसेका छन ।

कुरा मात्र चर्को गर्ने की परिणाम पनि दिने ? जनताले प्रश्न गरेका छन । नयाँ अनुहार मन्त्रीमा छन् अब के हुन्छ ? अब उनीहरुले मुलुक कसरी बनाउछन ? अब नेपालको राजनीति नयाँ शिराबाट जानुपर्छ। जनताका इच्छा र आवश्यकता पुरा हुनु पर्छ । जनतालाई विश्वासमा दिलाउने किसिमले काम अघि बढनु पर्छ । अहिले सम्म त्यस्तो देखिएको छैन । नयाँ अनुहारले राम्रो काम गरेर चमत्कार देखाउनु पर्छ । यदि उनीहरुले चमत्कार देखाउन सकेनन भने पछि आफै सकिन्छन । यो त इतिहासले देखाएको बाटो हो । इतिहासमा नराम्रो काम गर्ने हरु सकिदै आएका छन । अब यो भन्दा धेरै कुरा नगरौं । राजनीति भनेको समाज सेवा हो । राजनीतिको नाममा जसले फाइदा लिन खोज्छ त्यो भबिश्यमा समाप्त हुन्छ ।

राजनीति त्यति सजिलो कुरा होइन, जनताले मन नपाराए सम्म राजनेता बन्न सकिदैन । राजनेता नभए सम्म देश बनाउन सकिदैन । हाम्रो देशले राजनेताको खोजि गरिरहेको छ । अहिले सम्म राजनेता मुलुकले पाउन सकिरहेको छैन । यो कुरा म बारम्वार भनिरहेको छु । मुलुकले राज नेता नपाउनु नै दुखद कुरा हो ।


लोकप्रिय समाचार
ताजा समाचार
धेरै पढिएको