Logo
27 May 2024    १४ जेष्ठ २०८१, सोमबार

ताजा खबर

बूढानीलकण्ठका मेयरसहित तीन वडाअध्यक्षलाई एक महिना कैद सजाय महालेखापरीक्षकको वार्षिक प्रतिवेदन राष्ट्रपतिसमक्ष पेस आगामी आर्थिक वर्ष २०८१-०८२ को बजेट जेठ १५ गते व्यवसायसँगै समाजसेवामा निरन्तरता दिदै महेश बुढाथोकी बिराज बास्कोटा अभिनित म्युजिकल पोइट्री ‘कालो प्रकाश’ सार्वजनिक (म्युजिकल पोइट्रीसहित) विश्वविख्यात अन्वेषकद्वारा नेकको शिक्षक विद्यार्थी माझ प्रस्तुति

‘भ्यालेन्टाइन डे’ स्पेशल :आचार्य प्रशान्त, वेदान्त मर्मज्ञ

Reporter

यदि तपाईं वास्तविक प्रेमी हुनुहुन्छ भने, आफ्नो प्रेमिकाको अहंकार काट्नुहोस्
भ्यालेन्टाइन डे मनाउन एउटै ठाउँ हुन सक्छ, “मन्दिर”, “मस्जिद”। जानुहोस्, येशूको सामु उभिनुहोस्, र भन्नुहोस्, “म तिमीलाई माया गर्छु”, र तपाइँ यसलाई कहाँ भन्नुहुनेछ? मायाको योग्य अरु को छ र ?

तपाईंको “म तिमीलाई माया गर्छु” केवल एक रोमान्टिक छवि हो, एक छवि जुन अवस्थित छैन। जसलाई तिमीले म तिमीलाई माया गर्छौ भन्ने व्यक्तिको शरीरको सत्यता पूर्णरुपमा खुल्यो भने तिम्रो ‘आइ लभ यू’ अब खस्छ, अन्त्य हुन्छ । यो राम्रो कुरा हो कि शरीर लुगा मुनि लुकेको छ। यो राम्रो कुरा हो कि भित्रको मासु र मज्जा छाला भित्र लुकेको छ। अब सबै कुरा खुल्यो भने भन, ‘आई लभ यू’ भन्न मिल्छ ? अनि यदि तिमीले म तिमीलाई माया गर्छु भन्न सक्छौ भने तिमीले स्वीकार गर्नेछौ।

यहाँ सर्त यो छ कि तिमीले I Love You भन्न सक्नुपर्छ, यसका लागि उनी आफ्नो शरीरलाई थप सुसज्जित गरेर तिम्रो अगाडि आउँछिन्। लुकाएर, झुट बोलेर। यता उता यो तयारी गरेर आय लव यु पाउनु छ भने पहिले आफूलाई लुकाउनु पर्छ । सबै रहस्यहरू प्रकट होस्, ईश्वरको होइन, तर शरीरको आफैले, जुन शरीरलाई तिमी भन्छौ म तिमीलाई माया गर्छु। यदि त्यो शरीरको सबै रहस्य खुल्छ, त्यसपछि पनि म तिमीलाई माया गर्छु भन्छु भने ठिकै छ।

धेरै राम्रो लाग्छ, आज भ्यालेन्टाइन डे होइन, त्यसैले आज छोटो लुगा लगाउँछौं। अब उनको लागि, सबैभन्दा पहिले आफ्नो कपाल दस ठाउँबाट सफा गर्नुहोस्। अनि कपाल सफा नगरी छोटो लुगा लगाइदियौ भने तिम्रो I love you गायब हुन्छ अब कता गयो I love you ? तिमीले मलाई यो मिनी स्कर्ट लगाउन ल्याएका थियौ, अब कहाँ गयो म तिमीलाई माया गर्छु ?

हामी शरीरको तथ्यलाई पनि सहन सक्दैनौं, हामी कसरी परम सत्यलाई सहन सक्छौं?

तिमीले जति परी कथा र कविता लेख्छौ, ती मध्ये कुनैमा मेरो प्रेमिकाको गन्ध आएको छ कि ? लेखिएको छ सपनामा दिनहुँ आउँछिन्। तिम्रो यो सारा कविता, तिम्रो यो सबै रोमान्टिक साहित्य झुट हो। जुन आँखामा तिमी डुब्दै छौ, तिनीहरुलाई पोखरी सम्झेर, ओह, उसको भौहें नक्कली ।

उनी केही माउथवाश, केही स्प्रे आदि लिएर आएकी थिइन्, त्यसमा के लेखिएको थियो–यो गर, त्यसपछि यो गर, त्यसपछि यो मुखमा स्प्रे गर र अन्तिममा–अब चुम्बन गर । यो हाम्रो म तिमीलाई माया गर्छु। कि चुम्बन गर्न पनि पहिले मुखमा कृत्रिम रसायन हाल्नु पर्छ। अनि तिमी चुम्बन गर्न जान्छौ अनि उसले भर्खर प्याजको डोसा खाएको छ, त्यसपछि चुम्बन गरेर देखाउछौ र भन म तिमीलाई माया गर्छु ?त्यसो भए हामीले आफ्नो जीवनको आवश्यकता कसरी पूरा गर्ने ? यौन आवश्यकता जस्तै मानिसहरु यो प्रश्न उठाउँछन्, यौन आवश्यकताहरु पूरा होलान्, तर हेर्नुस उसलाई भगवान बनाउछौ म तिमीलाई माया गर्छु, यो भगवान कति ठुलो झूट हो तिमीले देख्दैनौ ? उहाँ नक्कली आइब्रो भएका देवता हुनुहुन्छ, उहाँ दुर्गन्धको देवता हुनुहुन्छ। देख्न सक्नुभएन? र यदि उसले यी सबै गर्दैन भने, तब भगवानलाई बिर्सिन्छ।

तपाईं एक महिला वा पुरुष संग यौन सम्बन्ध गर्न जाँदै हुनुहुन्छ। तिमीलाई यो पनि जान्न मन लाग्दैन कि जससँग कुस्ती खेल्दै छौ, उल्टो पल्टिदैछौ, ओछ्यान भाँच्दैछौ त्यो के हो ? सायद त्यही भएर पनि मान्छेले बत्ती निभाउँछन् । हेर्नु राम्रो हो कि पर्दैन ? अन्धकारमा काम गर्नुहोस् र अगाडि बढ्नुहोस्। जसरी हामी जीवनमा के भइरहेको छ त्यसमा ध्यान दिदैनौं, त्यसैगरी, हामी कोसँग सुतिरहेका छौं भन्ने कुरामा ध्यान दिँदैनौं।

ध्यान गर्दा सेक्स गर्नुहुन्छ, यो राम्रो कुरा हो, यो सुन्दर कुरा हो। तर कहिले? जसरी कुखुराको मासु खाँदै हुनुहुन्छ, उसको आँखामा अलिकति पनि देख्नुभएको छ ? तिमी उसको हड्डी चपाएर, उसको मासु च्यातिरहेका छौ, जसरी केटीसँग यौनसम्पर्क गर्दा, उसको मासु चपाएर, कहिलेकाहीँ उसको आँखामा हेरे पनि। र हाम्रो अवस्थामा, मासु खान आवश्यक छ, ताकि कुखुराको आँखामा नहेर्नुहोस्। नत्र कसरी खाने ? र, यदि तपाईंले महिलासँग आध्यात्मिक सम्बन्ध बनाउनुभएको छ भने, तपाईं सेक्स गर्न सक्नुहुन्न। त्यसैले त मानिसहरू भन्छन्, “आत्मा हटाइदेउ।”

तिमी कृष्ण बन्छौ जब प्रकृतिसँग एक हुनको लागि प्रकृतिले तिमीलाई ढाक्नु पर्दैन, तब कृष्णवाद हुन्छ। जब तपाईं आफ्नो अगाडिको व्यक्तिलाई पूर्ण रूपमा चिन्नुहुन्छ, र अझै पनि उहाँ प्यारो देखिन्छ, तब तपाईं कृष्ण हुनुहुन्छ। हामी कसैलाई केवल यो शर्तमा माया गर्छौं कि उसमा केहि लुकेको छ। नाङ्गो शरीरले तपाईलाई आधा नग्न मानिसले जति उत्साह दिदैन। के तपाईंले कहिल्यै याद गर्नुभएको छ? कृष्ण तिमी हौ जब तिमी सबै कुरा देख्न सक्छौ, पूर्ण नग्न, जीवनको हरेक तथ्य जान्दछौ। सबै कुरा खुला छ। आँखा खुला छ, मन केन्द्रित छ। अनि तिमी भन्छौ अब रास होला। त्यसपछि तिमी कृष्ण बन्यौ, यति पनि होइन कि माया गर्न पनि कुरा लुकाउनुहुन्छ।

हामी सबै यहाँ बसेका छौं, इमानदारीपूर्वक भन्नुपर्दा, हामीले जीवनमा सबैभन्दा धेरै झुट कसलाई बोलेका छौं? मानिसले सबैभन्दा धेरै झुट कसलाई बोल्छ? उसले माया गरेको दाबी गर्ने भन्दा अरु कोही छैन। आफ्नो सबैभन्दा झूटो अनुहार कसलाई देखाउनुहुन्छ? यस्तै छ हाम्रो माया, झुटमा चल्छ, यसैमा फल्छ । साँचो माया यस्तो हुदैन, कसरी हुन्छ भन्न सकिन्छ । सत्यको मार्गमा हिड्दै गर्दा एउटी महिलासँग कस्तो सम्बन्ध हुन्छ भन्ने अनुमान नगर्नुहोस्। यो धेरै फरक हुन सक्छ। यदि तपाइँ यसलाई अरू केहिसँग तुलना गर्नुहुन्छ भने, तपाइँ धेरै निराश हुनुहुनेछ। किनकी माया छ कि छैन भन्ने शंका लाग्न थाल्छ । किनकी तिम्रो अनुसार माया हात समातेर मात्रै भयो, खायो, पियो, घुमफिर गर्यो, सेक्स गर्यो, तब तिमी भन्छौ माया भयो, ठिकै छ । सत्यको मार्गमा भएको प्रेमको रूप र रंग बिल्कुल फरक हुन सक्छ।

तिमीलाई कसैले भन्छ कि तिमीमा भएका सबै लतहरू, सबै खराब गुणहरू, सबै तुच्छताहरू छन्, म ती सबैलाई माया गर्छु, किनकि तिमी मेरो हौ। तिमि ठुलो बेवकूफ हौ तिमि भन्दा धेरै अपमान गर्ने कोहि छैन तर म तिमिलाई धेरै माया गर्छु किनकी तिमि मेरो हौ । ‘धेरै मीठो सुनिन्छ’


लोकप्रिय समाचार
ताजा समाचार
धेरै पढिएको