Logo
02 Apr 2023    १९ चैत्र २०७९, आईतवार

ताजा खबर

राष्ट्रपति पौडेल अस्पताल भर्ना फोटोपत्रकार प्रदीपराज वन्त बाबुछिरी फोटो पत्रकारिता पुरस्कारबाट पुरस्कृत थ्री नेसन्स कपको उपाधि नेपाललाई मिडिया उद्यमी हरिशरण सुवेदी रिपाेर्टर्स क्लबबाट सम्मानित प्रधानमन्त्री दाहालले गरे मन्त्रिपरिषद् विस्तार उपत्यकामा हराएका तीन सय ६० मोटरसाइकल सम्बन्धित धनीलाई हस्तान्तरण

श्रीमद्भागवत गीतामा सबै समस्याको समाधान लुकेको छ : आचार्य प्रशान्त

Reporter

ऋषिकेश। श्रीमद्भगवद्गीता श्रीकृष्ण र अर्जुन बीचको संवाद हो, जसमा सबै मानवीय समस्याहरूको चाबी लुकेको छ। यस संवादको पृष्ठभूमि महाभारतको युद्ध हो। गीतामा दिइएका उपदेशहरू आज पनि सान्दर्भिक छन् र मानवलाई जीवन जिउनको लागि सही मार्ग देखाउँछन्।

देहरादुन रोडमा रहेको प्रशान्त अद्वैत संस्थाले आयोजना गरेको वेदान्त महोत्सवमा आचार्य प्रशान्तले भक्तजनहरुले सोधेका प्रश्नहरुको निकै गहिरो र स्पष्ट जवाफ दिएका थिए ।

उनले गीता यस्तो ग्रन्थ हो जसले मानिसलाई कसरी बाँच्न सिकाउँछ । गीताले मानिसलाई निस्वार्थ कर्म र प्रेमको पाठ सिकाउँछ। गीतामा श्रीकृष्णले जीवनमा कुन-कुन समस्याहरू आउँछन् र तिनको समाधान के हो भनेर वर्णन गर्नुभएको छ।

आचार्य प्रशान्तका अनुसार अहंकार र अज्ञान जीवनका आधारभूत समस्या हुन् । र विद्या, सही ज्ञान, हाम्रा सबै समस्याहरूको अन्तिम समाधान हो।

श्रीकृष्णले गीतामा भन्नुभएको छ कि स्वार्थबाट प्रेरित कर्मले दुःखलाई जन्म दिन्छ। र कार्यको केन्द्रमा उदासीनता हुनुपर्छ।

उनले गीतामा बुद्धि इन्द्रियभन्दा परको, बुद्धिभन्दा मन र मनभन्दा आत्मा श्रेष्ठ रहेको बताए । शिक्षा यस्तो हुनुपर्छ जसले चरित्र निर्माण गर्छ ।

आचार्य प्रशान्तले थप व्याख्या गरे कि श्रीकृष्णले भन्नुहुन्छ कि यो शरीर युद्धको मैदान हो। शरीरमा दुईवटा सेनाहरू छन्: एउटा पाण्डव अर्थात् पुण्यवान र अर्को कौरव अर्थात् पापी। मानिस सधैं यी दुईको बीचमा अल्झिन्छ।

आचार्य प्रशान्तले आजको युगमा पीडा सबैको मनमा रहेको बताउनुभयो । त्यो पीडाबाट पनि सबै मुक्ति चाहन्छन्, तर मनमा बसेको अज्ञानता र विश्वासलाई छोड्नु दुःखदायी हुन्छ। हामी भित्री झूट र अहंकारलाई यति धेरै पोषण दिन्छौं कि हामी त्यही सत्य हो भन्ने सोच्दछौं र हामी यसलाई छोड्न तयार हुँदैनौं।

आचार्य प्रशान्तले हामी झूटा कल्पना र अन्धविश्वासको लतमा फसेको बताए । हाम्रा धार्मिक पुस्तकहरूले हामीलाई सही जीवन जिउन प्रेरित गर्छन्। र, हामी उनीहरूतर्फ जान तयार छैनौं, जसका कारण हामीले दुःख पाउँछौं । यदि हामीसँग सही लक्ष्य छैन भने, दिमागले गलत धारणाहरू धारण गर्नेछ, अन्ततः दुखी बनाउँछ।


लोकप्रिय समाचार
ताजा समाचार
धेरै पढिएको