Logo
03 Jun 2023    २० जेष्ठ २०८०, शनिबार

ताजा खबर

बसको ठक्करबाट मोटरसाइकलमा सवार दुई युवकको मृत्यु सुजनको ‘भुक्के चप्पल’मा नविना(भिडियो) प्रधानमन्त्री प्रचण्ड आज स्वदेश फर्किए चौथो राष्ट्रिय साधना म्युजीक अवार्ड (रिवार्ड) को आवेदन खुल्ला ‘लू’बाट बच्न सतर्कता अपनाउन मौसम विज्ञान विभागको आग्रह गुडिरहेको गाडीबाट खसेर भक्तपुरमा एक महिलाको मृत्यु

सही जीवन वांच्न इमान्दारिता चाहिन्छ : आचार्य प्रशान्त

Reporter

ग्रेटर, नोएडा। भगवान कृष्णले अर्जुनलाई युद्धको मैदानमा उपदेश दिएको श्रीमद्भागवत गीता जीवनको पाठ हो। यिनै कुरालाई जीवनमा ग्रहण गर्यो भने पराजय हुन सक्दैन, सहि जीवन जिउनु नै अध्यात्म हो, मोक्षको माध्यम पनि हो, हामी आफ्नो रक्षाको लागि झूटा तर्क, कल्पना, विश्वास, कथाहरू सिर्जना गर्छौं, यो पनि कारण हो । दु:ख बनाइन्छ।
बोधस्थलमा आयोजित गीता सत्रमा प्रशान्त अद्वैत फाउण्डेशनका संस्थापक तथा पूर्व निजामती सेवा अधिकृत आचार्य प्रशान्तले श्रीमद्भागवत गीताको गहिराइमा व्याख्या गरेका थिए । गीताको शिक्षाले धर्मको मार्गमा हिड्दै निस्वार्थ काम गर्न सिकाउँछ। महाभारतको युद्धभूमिमा उभिएका अर्जुन र कृष्णबीचको संवादबाट हरेक मानवले प्रेरणा लिनुपर्छ ।
अर्जुन युद्धभूमिमा जाँदा हजुरबुवा र नजिकका आफन्तलाई देखेर विचलित हुने उनले बताए । तब भगवान श्रीकृष्णले यिनीहरूलाई सही ज्ञान दिनुहुन्छ। अर्जुनलाई उपदेश दिँदै श्रीकृष्णले भने, हे पार्थ, यो युद्ध धर्म र अधर्मको बीचमा छ । त्यसैले हतियार उठाएर धर्म स्थापना गर। भगवान श्रीकृष्णले धर्मको बाटोमा हिड्न सिकाउनुहुन्छ, उनले भने, गीतामा भनिएको छ कि क्रोधले भ्रम पैदा गर्छ, भ्रमित मानिस आफ्नो मार्गबाट ​​विचलित हुन्छ । जसका कारण मानिस पतन हुन्छ । त्यसैले हामीले आफ्नो क्रोधलाई नियन्त्रणमा राख्नुपर्छ।आचार्य प्रशान्तले भने कि भगवान श्रीकृष्णले गीतामा भनेका छन् कि मानिसले कर्म अनुसार फल प्राप्त गर्छ। त्यसैले मानिसले सधैं राम्रो कर्म गर्नुपर्छ। गीतामा भनिएका यी कुरालाई प्रत्येक व्यक्तिले आफ्नो जीवनमा पालन गर्नुपर्छ। उनले भने कि भगवान श्रीकृष्णले आत्मनिरीक्षण गरेर आफुलाई चिन्नु भन्नुहुन्छ किनभने जब तपाई आफुलाई चिन्नुहुन्छ तब मात्र तपाई आफ्नो क्षमताको मूल्यांकन गर्न सक्नुहुनेछ। ज्ञानको तरवारले अज्ञानलाई काटेर छुट्याउनुपर्छ। जब एक व्यक्तिले आफ्नो क्षमताको मूल्याङ्कन गर्छ, तब मात्र उसलाई बचाउन सकिन्छ। विकल्पहरू हामीसँग सधैँ उपलब्ध हुने तर हामी अन्धो भएर ती विकल्पहरू प्रयोग गर्छौं, जसका कारण हामी निराश भएको उनले बताए । उहाँले भन्नुभयो– ‘मानिसले काम गर्नुपर्छ, बाहिरबाट नगरे भित्रबाटै चल्छ, भित्री काम निकै घातक हुन्छ, बाहिरी काम बुझ्ने मानिस स्वतन्त्र हुन्छ । गीता सत्रमा आचार्य प्रशान्तले अनलाइन माध्यमबाट सोधिएका प्रश्नको समाधान पनि गरेका थिए ।


लोकप्रिय समाचार
ताजा समाचार
धेरै पढिएको