Logo
31 Jan 2023    १७ माघ २०७९, मंगलवार

ताजा खबर

छैठौं राष्ट्रिय समावेशी म्यूजिक अवार्ड (निम अवार्ड )को मनोनयन सार्वजनिक सन्दीपलाई थुनामै राख्न माग गर्दै सर्वोच्चमा निवेदन दर्ता लगातार सेयर बजार घट्नेक्रममा रोयल लाउञ्ज ब्याङ्क्वेट र बाजेको सेकुवालाई एक लाख जरिवाना काठमाडौँको कागेश्वरिमा मनाइयो सहिद दिवस राष्ट्रपतिको निर्वाचन फागुन २५ र उपराष्ट्रपतिको चैत ३ गते

लिगलिगे म्याराथुन २०७५ हुदै

admin

१७ असोज- गोर्खा जिल्ला पालुङटार नगरपालिका २ मा रहेको लिगलिगकोट विकास अभियानले लिगलिगे म्याराथुन २०७५ बारे जानकारी दिन मंगलवार पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गरेको छ । त्रिपुरेश्वर स्थित खेलकुद पत्रकार मन्चको सभा हलमा आयोजित सो कार्यक्रम माझबाट लिगलिगे म्याराथुन २०७५ यहि असोज २८ गते सम्पन्न हुने जानकारी गराइएको छ । बि. स. १६०४ बाट शुरु भएको मानिने लिगलिगे दौडको एतिहासिकतालाई ब्यूताउदै वि. स. २०६७ सालबाट नयाँ संस्करणको शुरुवात भएको थियो । लिगलिगकोट बिकास अभियानको आयोजनामा दौडेर राजा हुने परम्पराको स्मरणमा ९ बर्ष यता प्रतियोगिता हुदै आएको हो । ०६७ साल यता प्रत्यक बर्ष लिगलिगे दौड हुँदै आएको छ भने हालसम्म ८ पटक दौड प्रतियोगिता आयोजनामा अाइसकेको छ । यस बर्षको दौड नवौ संस्करण हो । लिगलिगे दौडमा चेपे र मर्स्याङ्दि नदीको दोभानबाट लिगलिगकोट सम्मको १३.५ दुरी जसले कम समयमा पार गर्छ उ नै राजा हुने चलन छ ।

मंगलवार आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा बोल्दै लिगलिगकोट बिकास अभियानका अध्यक्ष पूर्ण बहादुर रानाले दौडको उदघाटन यहि असोज २८ गते बिहान ७ बजे चेपेघाटमा भै ८ बजे देखी दौड शुरु हुने जानकारी दिए । आयोजकले बताए अनुसार प्रतियोगीताको उपाधि विजेताले श्रीपेच र पगरीको साथमा नगद ६० हजार १ सय पुरस्कार प्राप्त गर्नेछन् भने एक रात लिगलिगको राजा बनाइ राख्नुका साथै बर्ष दिनसम्म अवैतनिक दुत बनाइने जानकारी दिइएको छ । लगातार तीन पटक दौड जितेमा धावकले श्रीपेच समेत पाउने बताईएको छ । लागि पाउने प्रतियोगितामा दोस्रो र तेस्रो हुनेले क्रमश नगद ३५ हजार १ सय र २५ हजार १ सय पुरस्कार पाउनेछ्न । प्रतिस्पर्धामा चौथो, पाचौ, छैठौ र सातौ स्थान प्राप्तकर्तालाई पनि नगद सहित पुरस्क्रित गरिने बताईएको छ । प्रतियोगीतामा स्वदेशी एबम् बिदेशी सबैले भाग लिन पाउने छन् । नेपाली नागरिकको हकमा दर्ता शुल्क १ हजार रूपैया र बिदेशी नागरिकको हकमा ५००० तोकिएको छ । त्यस्तै महिला खुल्लातर्फ बडडाँडादेखि लिगलिगकोट सम्मको पाँच किलोमिटर दुरीको दौड प्रतियोगितामा बिजयी हुने मध्येबाट पहिलो, दोस्रो र तेस्रो हुनेले क्रमश २० हजार ०५, १२ हजार ०५ र सात हजार ०५ रूपैया नगद पुरस्कार पाउने छन् ।

प्रतियोगिता अन्तर्गत स्थानिय र स्थानिय बिद्यालयका छात्र- छात्रा गरि थप दुई बिधामा समेत दौड प्रतियोगिता आयोजना हुनेछ । यस बिधा अन्तर्गत पहिलो, दोस्रो र तेस्रो स्थान हासिल गर्नेले पनि नगद पुरुस्कार प्राप्त गर्नेछन् । यस बाहेक पनि धावकको सात लाखसम्मको बिमा हुने जानकारी अभियानले गराएको छ । कार्यक्रममा अभियानका महासचिब ईन्जिनियर सन्तोष देवकोटा, खेलकुद संयोजक लीला श्रेष्ठ, सल्लाहकार भरत न्यौपाने लगायतको उपस्थिती रहेको थियो । लिगलिगकोटको इतिहास लिगलिकोटमा कुनै समय पाल्पाली राजा मुकुन्द सेनको राज्य चल्थ्यो । मुकुन्द सेनपछि उनको ठूलो राज्य टुक्रिन पुग्यो । उनका छोराहरूले आफ्नो सबै राज्य थाम्न नसकेपछि लिगलिग सेनहरूबाट छुट्टिई स्थानीय शासकको अधिकारमा आएको देखिन्छ । पाल्पाका राजा मुकुन्द सेनले नेपालखाल्डो हान्न जाँदा लिगलिगमा दलसुर घले मगरलाई प्रशासक बनाएका थिए । यसले लिगलिगलगायत गोर्खाको इलाका सत्रौं शताब्दीको सुरुवातसम्म पाल्पालीहरूको अधीनमा रहेको, रैथाने रजौटाका रूपमा स्थानीय भेगमा फरकफरक मुखियाहरूको प्रशासन चलेको देखिन्छ । त्यो स्वतन्त्र राज्य नभएर थपौलो रजौटाको रूपमा क्रियाशील भएको, बरु पाल्पाली राज्य कमजोर भएपछि रैथाने रजौटाहरूले आफूलाई स्वतन्त्र राज्यको रूपमा व्यवहार गर्ने प्रयास गरेको हुन सक्ने इतिहासकारहरुले उजागार गरेका छन् । लिगलिगकोटको राज्य लिगलिगकोटलाई द्रव्य शाहले अधीनमा लिनुअघि त्यहाँ घलेहरूको रजाइँ थियो । दसैंको टीकाको दिन दौडने र सबैभन्दा पहिले कोट पुग्ने त्यो वर्षको त्यहाँको राजा हुने नियम थियो । दौड चेपेदेखि लिगलिगकोटसम्म हुन्थ्यो । लमजुङे द्रव्य शाहले लिगलिगको कविला घले राज्य मासेर कविला शाही राज्य खडा गरेपछि विस्तारित भएको शाही राज्यले गोर्खा हुँदै एउटा आकार ग्रहण गरेर आजको नेपालको स्वरूप ग्रहण गरेको छ ।


लोकप्रिय समाचार
ताजा समाचार
धेरै पढिएको