Logo
24 Sep 2023    ७ आश्विन २०८०, आईतवार

ताजा खबर

दुई महिनामा २ खर्ब ३३ अर्बभन्दा बढी व्यापार घाटा सन्दीपविरुद्धको मुद्दाको फैसला पेसी आज पनि स्थगित संसदीय समितिको बैठक बस्दै राहत शिक्षकहरूको आन्दोलन आज पनि जारी रहने सन्दीपविरुद्धको मुद्दामा आज सुनुवाइ हुँदै पाँच प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना

तीजको अवसरमा भारत -नेपालका कलाकारहरुको रंगारंग साँस्कृतिक कार्यक्रम

Reporter

प्रदीप फुटेला,दिल्ली ।
संयुक्त सहकारी समाजले आयोजना गरेको हरितालिका तीज महोत्सव २०२३ मा भारत र नेपालका कलाकारहरुले रंगारंग साँस्कृतिक कार्यक्रम प्रस्तुत गरी दर्शकहरुलाई नाच्न बाध्य बनाएका थिए ।
होटल अन्सलमा आयोजित हरितालिका तीज महोत्सवमा सर्वप्रथम दीप प्रज्वलन र विधिवत पूजा गरी कार्यक्रमको सुरुवात गरिएको थियो । कार्यक्रममा प्रमुख अतिथि नेपालका अग्रणी उद्योगपति प्रमोद खरेल थिए ।
कार्यक्रममा नेपालका चर्चित गायिका वर्षा थापा र कोपिला न्यौपानेले नेपाली गीत सिक्री घटिमा, ध्रुवतारा, मेको पातले गाएर मनोरञ्जन दिएका थिए भने आफ्नो संगीत र नेपाली गीतले दर्शकलाई निकै रमाईलो बनाएका थिए । मञ्चमा रमाईलो बनाइदियो ।प्रमुख अतिथि प्रमोद खरेलले हरियाली तीजलाई सौभाग्यको प्रतीकका रुपमा व्याख्या गर्दै सबैमा शुभकामना व्यक्त गर्दै विश्वको नक्सामा भौगोलिक दृष्टिले नेपाल स्वतन्त्र राष्ट्र जस्तो देखिए पनि धागो आस्था र विश्वासले दुवै देशलाई बाँधेको छ । भगवान शिवकी धर्मपत्नी माता पार्वतीका पिता पार्वतराज हिमालय होस् वा शक्ति उपासनाका ५२ शक्तिपीठहरूमध्ये, नेपालमा महात्मा बुद्धको जन्मस्थल पनि होस्।
दुवै देशले आज पनि पुरानो सम्बन्ध कायम राखेका छन् । आज पनि नेपालमा वर्ष-महिना आदिको आधिकारिक गणना भारतीय ज्योतिषशास्त्रमा सौर्य मान वर्णित शक र विक्रम संवत् अनुसार गरिन्छ। प्राचीन र आधुनिक विज्ञानहरू भारतीय मात्र हुन्। कारण यो हो कि वेद र व्याकरण, भारतीय ज्ञानको सर्वोच्च तत्व, त्यहाँ शास्त्रको रूपमा पढाइन्छ। यति मात्र होइन, नेपालमा श्रीकृष्ण जन्माष्टमी, रामनवमी, नवरात्रि वा होली–दशहरा, दीपावली र रक्षाबन्धनलगायतका चाडपर्वहरू भारतीय परम्परा र धर्मशास्त्रका आधारमा नेपालमा मनाइन्छ ।

विशेष अतिथि देवभूमि श्रमजीवी पत्रकार युनियनका प्रदेश महासचिव तथा कुमाऊँ केसरीका सम्पादक प्रदीप फुटेलाले हरियाली तीज र भारत–नेपाल सम्बन्धका बारेमा विस्तृत चर्चा गर्दै भगवान शिव र माता पार्वतीको मिलनलाई सम्झनामा हरियाली तीज मनाउने गरिएको बताए । । यो सौभाग्यको सूचक मानिन्छ ।विवाहित महिलाले यो पर्व मनाउने र आफ्नो पतिको रक्षा गर्न र अविवाहित युवतीलाई मन परेको वर प्राप्त गर्न यस दिन व्रत बस्ने गर्दछन् । उनले नेपाल–भारत सम्बन्ध विश्वमै चर्चित रहेको बताए । यो आजको कुरा होइन, वेद-पुराणका पाना पल्टाएर हेर, त्यसमा पनि उल्लेख पाउन सकिन्छ। धर्म, संस्कृति, चाडपर्व र रीतिरिवाजमा भएको समानताले पनि यसको अनुभूति गराउँछ । सो क्रममा गुल्मेली जमुना, जुना राणा, भावना खत्री, रीना क्षत्रिय, सृष्टि अधिकारी, राजु परियार, संस्था अध्यक्ष भिके कृष्ण, कार्यक्रम अध्यक्ष सुरेन्द्र पाण्डे, होटल व्यवसायी विष्णु केसी, सुनिल रसाली, दिल्ली राज, देवेन्द्र मालिया, विष्णु पोडवाल, सिए सुमनलगायतको सहभागिता थियो । राजेश घिमिरे, गोपाल पाण्डे, कमला पाण्डे लगायतको बाक्लो उपस्थिति रहेको थियो ।


लोकप्रिय समाचार
ताजा समाचार
धेरै पढिएको